Skuteczne sposoby na naukę wzorów z fizyki

Zakładając, że naszym celem jest nauczenie się wzrou mówiącego o sposobie obliczenia mocy, którego symbolem jest P, warto sięgnąć do efektywnych metod zapamiętywania.

Moc (P) to wartość ilorazu wykonanej pracy (W), do czasu trwania (t) wykonywania tej pracy. sposób I:

Zatem mamy do zapamiętania wzór składający się z trzech liter : P, oraz T, gdzie P jest wynikiem  dzielenia W przez T.

Używając metody akronimu, stwórzmy skrót, którego literki, będą zawierały kolejne to oznaczenia  tworzące wzór na obliczenie mocy. Nasz akronim tworzymy dodając same samogłoski:

PoWie To

sposób II:

Naszym celem jest zapamiętanie następującej informacji: Wartość mocy jest efektem dzielenia pracy przez czas jej trwania.

Warto ułożyć rymonim, dzięki któremu zapamiętywana informacja łatwiej wpadnie nam w ucho i  zostanie w pamięci na dłużej:

Praca przez czas jej trwania, to wynik mocy nie do pokonania.

sposób III:

Warto także spósbować wykorzystywać dynamiczne obrazy, w których zawarta jest informacja do  zapamiętania. Im bardziej nietypowy obraz, tym lepiej, ponieważ łatwiej jest go zapamiętać. Warto  umieszczać w nich wielobarwne przedmioty, które będą odbiegać swoim wyglądem od rzeczywistego  (będą za duże, za szerokie, itp.) Kolory niech się mienią i lśnią. Warto wykorzystywać każdy ze  zmysłów – aby coś poczuć, zobaczyć, dotknąć.

Informacja do zapamiętania: Praca dzielona przez czas jej trwania, daje wartość mocy.  Wykorzytywana metoda: mnemotechnika miejsc na ciele:

Naszym zadaniem jest powiązanie zapamiętywanej informacji z miejscem na ciele, np:

GŁOWA – MOC

SZYJA – PRACA

RAMIONA- CZAS

Zatem przejdźmy do ułożenia dynamicznej i niecodziennej historii:

Pewnego słonecznego ranka moja głowa pełna była pomysłów na wykorzystanie nadprzyrodzonych  mocy, które posiadałam. Wiele ciężkiej pracy kosztowało mnie ich zdobycie. Od męczących,  ruchowych ćwiczeń okropnie bolała mnie szyja, która spuchła do wielkich rozmiarów i przypominała  balon, tak nadmuchany, że bliski był pęknięcia. Mijający czas nie działał na nią łagodząco, opuchlizna  nie znikała, a co gorsze – zaatakowała także ramiona. Kiedy tak rozmyślałam, usłyszałam głos mojej  mamy, które stanowczo zakomunikowała, żebym następnym razem włożoną pracę podzieliła przez  czas, a wtedy okaże się ile mam w sobie mocy.

Metody na zapamiętanie określeń nazywających sposoby wymiany ciepła:

Naszym celem jest zapamiętanie trzech sposobów przekazania ciepła: przewodnictwo cieplne, konwekcja oraz promieniowanie

sposób I:

W tym celu warto wykorzystać metodę pierwszych litrer, która polega na utworzeniu zdania (z zachowaniem jego logicznego sensu) z pierwszych liter wyrazów do zapamiętania, czyli: p, c, k, p.

Zatem tworzymy zdanie, którego wyrazy zaczynają się od pierwszych liter słów do zapamiętania (przewodnictwo cieplne, konwekcja, promieniowanie):

Paulina czekała kiedy przyjdziesz.

sposób II:

Ciekawym sposobem na zapamiętanie określonych wyrazów jest użycie mnemotechniki rzymskiego pokoju. Każdemu z wyrazów przypiujse się wybrany element stałego wyposażenia pokoju. Wygląda to następująco:

przewodnicwo cieplne (traktujemy tutaj jako jedną całość, ponieważ jest to spójne wyrażenie) – łóżko  konwekcja szafa

promieniowanie dywan

Następnym krokiem jest zbudowanie dynamicznych i niecodziennych obrazów z wykorzystaniem określeń na sposoby przekazwania ciepła (przewodnictwo cieplne, konwekcja, promieniowanie) oraz elementu wyposażenia pokoju (łóżko, szafa, dywan)

Zobaczmy zatem, jak wyglądać mogłaby to od strony praktycznej:

1. Każdego ranka moje ogromne łóżko niesamowicie przewodzi ciepło, przez co nie mogę wstać do szkoły i często się spóźniam na pierwsze lekcje.

2. Konewkcja to takie trudne słowo, że aż musiałem schować się do drewnianej szafy, ponieważ strasznie się bałem, kiedy ciągle mi się śniło.

3. Od pewnego czasu na moim niebieskim dywanie pojawiają się czarne plamy. Zapytałem mojej mamy, cemu te plamy są takie duże, a ona odpowiedziała mi, że na pewno to promieniuje kurz, którego od miesięcy nie sprzątałem.

sposób III:

Niezawodnym sposobem na zapamiętanie trzech krótkich wyrazów będzie z pewnością posłużenie się metodą akronimu

Tworzymy skrót, którego podstawą są pierwsze litery słów do zapamiętania (przewodnictwo cieplne, konwekcja, promieniowanie). Warto pamiętać, że nasz akronim może być wypełniony przez samogłoski.

PuCKu (nazwa miejscowości: Puck) Pa (której na do widzenia możemy powiedzieć pa)