SKETCHNOTING, CZYLI NOTOWANIE ZA POMOCĄ OBRAZÓW

CZY LUBISZ RYSOWAĆ?

Jeżeli tak – to świetnie! Jest to genialny sposób nauki, właśnie dla Ciebie!

Nie lubisz rysować? Nic nie szkodzi. Gwarantuję Ci, że po bliższym poznaniu tzw. ryślenia pokochasz to robić. Tworzenie rysunków nie wymaga talentu, ani przygotowania artystycznego. Bardzo często osoby, które mówią, że nie potrafią rysować są autorami najbardziej twórczych obrazów.

Myślenie wizualne polega na łączeniu słów i obrazów. Pomaga w zapamiętywaniu, rozwija wyobraźnię, ćwiczy koncentrację i ma wiele zalet, które usprawnią twoją naukę. Człowiek odbiera informacje poprzez słowa i obraz. Jeżeli nie potrafisz czegoś zapamiętać, to narysuj to! Naszemu mózgowi sprzyja myślenie obrazami. To jest klucz do sukcesu. Jesteśmy genetycznie stworzeni do tego, aby myśleć wizualnie. Już w prehistorii ludzie porozumiewali się za pomocą piktogramów i tworzyli rysunki na ścianach jaskiń. Rysowanie to również powrót do dzieciństwa, lat beztroski i szczęścia. Dlatego trzeba to wykorzystać.

ZACZNIJMY WIĘC…

Czego potrzebujesz? Oczu, wyobraźni i nieco koordynacji między oczami a ręką. Są to narzędzia myślenia wizualnego. Jeżeli to posiadasz, to masz już wszystko co potrzeba, aby rozpocząć swoją przygodę z ryśleniem. Przydatne będą również: papier i długopis.

Notatki w postaci rysunków doskonale sprawdzą się podczas długich wykładów na zajęciach, gdy przekazywany jest nam ogrom wiadomości, które będziemy musieli zapamiętać! Przerażające, prawda? Ale nie martw się: sketchnoting jest po to, aby Ci pomóc. Nie trać czasu i zacznij rysować. Przygotuj zeszyt bez linii, bądź czyste kartki, długopis i stwórz bazę swoich rysunków.

Zacznij od rzeczowników, wpisz hasła do których tworzysz rysunki. Na początku twórz konkretne symbole do wyrazów np. dom, szkoła, mama. Następnie wymyślaj własne symbole do podanych nazw: np. symbol czasu to stoper, rozmowa: chmurka z tekstem.

Nie zniechęcaj się! Praktyka czyni mistrza. Na początku Twoje notatki mogą wydawać Ci się śmieszne i dziecinne. Pamiętaj, że „Nie od razu Rzym zbudowano”. Obserwuj innych sketchnoterów, wzoruj się na ich notatkach, korzystaj z gotowych baz rysunków. Zapisz się do grup facebook’owych zrzeszających osoby stosujące ryślenie.

Sketchnoting to genialny sposób na to, aby nasze myśli, które są często ukryte, niejasne i pogmatwane dzięki wizualizacji obrazowej stały się czytelne, konkretne i dosadne. Rysowanie wywołuje w nas pozytywne emocje. Kiedy rysujesz człowieka szczęśliwego, który osiągnął sukces, zaczynasz czuć te emocje u siebie.

Następnym razem, gdy będziesz musiał się czegoś nauczyć, pamiętaj aby wzbogacić swoje notatki o proste, schematyczne rysunki. Zapamiętasz wówczas więcej i na dłużej oraz będziesz miał przyjemność z uczenia się.

Karolina Król
trener USKI Polska